Долар «по 50» або чого очікувати українцям?

Нещодавно Мінекономіки оприлюднило свій макроекономічний прогноз, в якому курс долара досягне 50-ти гривень до початку 2023-го року.  Очікується, що на початку 2023-го курс долара становитиме 42 грн, а наприкінці року гривня девальвує до 50 грн за долар. Крім того, за розрахунками уряду, інфляція за підсумками 2023 року має скласти 30,6%, рівень безробіття – 28,2%, а середня зарплата – 18508 грн.

Експерт з економіки Тарас Козак розповів, чи правдивим є такий прогноз і скільки реально коштуватиме долар в Україні.

Про це він розказав у ексклюзивному коментарі для ІА «ПІКА».

Чи дійсно долар коштуватиме 50 грн?

Курс долара, який закладається в бюджет, не має ніякого стосунку до того, що дійсно буде в наступному році. Тобто, це не означає, що якийсь державний орган має забезпечити, аби так і було. Ці цифри – це курс, за яким наш уряд рахуватиме видатки бюджету країни. Ба більше, починаючи із 2015-го року, кожного разу наша влада дещо завищувала ціну долара. Наприклад, в бюджет закладався долар вартістю 30 грн, а насправді він коштував 27. Тому я не вважаю, що нам варто реально орієнтуватись на суму в 50 гривень за один долар.

Чи є підстави очікувати, що долар подешевшає?

Курс долара залежить від двох речей: зовнішнього торговельного балансу і того, скільки незабезпечених гривень надрукує Нацбанк.

Новини, аналітика, ексклюзив – у нашому Телеграм-каналі! Приєднуйтесь! https://t.me/informagenstvopica

Перше – це те, скільки Україна експортує та імпортує товару і з цим ми вже бачимо позитивні зрушення. Наше збіжжя почало активно вивозитись через порти, залізниця з дорожнім транспортом також не стоять осторонь і в цілому ми якось навчились займатись торгівлею під час війни. Тому кількість іноземних грошей в державі зростає і нам це на руку. До того ж, влада скасувала податок у 10% на купівлю валюти і все це виглядає таким чином, що ситуація буде стабілізовуватись.

А щодо Нацбанку, то тут також є зміни на краще. Раніше ми друкували більше грошей для покриття витрат з бюджету, але за останній місяць ми отримали рекордний обсяг допомоги Заходу загальною сумою в 4,7 мільярди доларів. До того ж, переважна частина цих коштів – це не позики, а гранти, які нам не доведеться віддавати, тож Нацбанку доведеться друкувати набагато менше гривень. Тому всі ці фактори нам вказують на те, що ми маємо підстави очікувати, що наша ситуація стабілізується, а гривня зміцніє.

Більше ексклюзивних новин читайте за посиланням: