курс валют, обвал, гривня

Курс долара, можливий дефолт і ріст цін: що очікує українців найближчим часом?

Нещодавно Міністерство фінансів України погодило відтермінування виплат за євробондами на 2 роки. Це означає, що наразі дефолт нам не страшний. Крім того, Національний банк України підвищив офіційний курс гривні до долара США на 25%. Тепер він становить 36,5686 грн/дол США.

Для чого влада пішла на такі кроки і чим це обернеться для пересічного українця? Про це журналісту ІА «ПІКА» розповів доктор економічних наук і професор Олег Кузьмін.

  • Чому нам не загрожує дефолт?

Дефолт – це коли країна не може оплачувати свої зовнішні боргові зобов’язання. Тобто, це коли держава має борги, але не може їх віддавати. Хоча за таких умов заборгування продовжують накопичуватись за рахунок відсотків і багатьох інших чинників. Ми сподіваємось, що Україна обійдеться без цього, оскільки нас дуже підтримує колективний Захід. Він робить для нас багато винятків і я думаю, що в питаннях зовнішнього боргу буде аналогічно. Тим більше, що в Україну вливаються фінанси – окрім військової допомоги, нас підтримують ще й економічно. Тому я вважаю, що наші боргові зобов’язання ми просто поставимо на паузу. Можливо, нам треба буде щось сплатити, але зрештою ми вийдемо із цієї ситуації без дефолту.

  • Чим небезпечна така ситуація?

Саме слово «дефолт» найбільше лякає інвесторів, бо це свідчить про те, що держава є неплатоспроможною. А нам дуже важливо, щоб інвестори прийшли в Україну, бо після перемоги ми чекаємо нового вливання фінансів у відбудову держави та нашої економіки. А дефолт стане одним із факторів, які будуть блокувати ці процеси. Я не кажу, що він інвестицій в Україну всі відмовляться повністю, але це стане перешкодою для заможних компаній, які захочуть зайти на наш ринок.

  • Наразі НБУ зафіксував курс гривні. Але чи не зросте долар за деякий час?

Давати будь-які прогнози – це дуже невдячна справа. Проте я можу сказати, що у нас дуже мало підстав очікувати стабілізації нашої валюти. Причини тут зрозумілі: частково знищена економіка, частково окуповані території, війна, значна трудова еміграція і блокування експорту нашого зерна. Останній пункт найважливіший, адже він чи не найбільше наповнює державну скарбницю. Тому в нас немає фундаментальних механізмів для забезпечення стабільної валюти.

Проте це не так вже й страшно, бо існує цілий ряд способів, як курс валюти можна регулювати у штучний спосіб. Його можна підвищувати, випрямляти, занижувати тощо. Такі методи використовує багато держав і нічого поганого у них нема. Думаю, до них вдамось і ми.

  • Чому зараз зрівнялись долар і євро та якими будуть наслідки?

А це біда європейської економіки, яка сьогодні просідає набагато більше, ніж американська. Так, у США теж є проблеми, але вони є значно меншими, ніж у Європі. Не треба забувати про величезну залежність Старого світу від газу та нафти – як російських, так і з інших країн. Зараз ми бачимо ріст цін на нафтопродукти та інші ресурси, тому все це призвело до значних і відчутних ударів по економіці Європи. Ця система була створена давно і вона протягом років працювала злагоджено, ритмічно і продумано. А зараз все це починає нищитись і відставати.

Тому я думаю, що американська економіка витримає це падіння, а от в Європі будуть серйозні наслідки для бідніших країн. Раніше їхню ситуацію виправляли потужніші держави – Німеччина, Франція та Італія. А сьогодні ці країни мають свої серйозні проблеми, тому слабші держави будуть страждати.

  • Якими будуть ціни в Україні?

Новини, аналітика, ексклюзив – у нашому Телеграм-каналі! Приєднуйтесь! https://t.me/informagenstvopica

Все це залежить від інфляції, а вона у нас наростає, про що свідчить і подорожчання долара. Крім того, росте ціна на ресурси, добрива для сільського господарства, пальне і так далі. До того ж, як я вже казав, через росію у нас впав експорт сільськогосподарської продукції, яка давала нам чималий приріст економіки, і так далі. Всі ці фактори стануть причиною того, що і ціни в Україні будуть зростати.

Більше ексклюзивних новин читайте за посиланням: