Чому цей опалювальний сезон буде «найскладнішим за час  незалежності України»

Ось уже майже пів року в Україні триває повномасштабна війна і час потроху наближає нас до осені. Окрім смертей, зруйнованих міст та маси переселенців й емігрантів ми зіштовхнулись із ще однією проблемою – опалювальний сезон. Сказати, що він буде важким, – не сказати нічого.

Так, наприклад, голова правління НАК “Нафтогаз України” Юрій Вітренко заявив, що компанія навряд чи зможе накопичити в підземних сховищах 19 мільярдів кубометрів газу до опалювального сезону, як цього вимагає Кабмін. Наразі у сховищах зберігається лише 12,3 млрд кубометрів газу.

Окрім цього, ми маємо виснажену державну скарбницю та зруйновану інфраструктуру, а газ нам досі постачає ворожа росія. Мабуть, саме тому мер Києва Віталій Кличко закликав мешканців міста запастись теплим одягом, а мер Львова Андрій Садовий і зовсім купив… печі «буржуйки».

Про те, з якими труднощами зіштовхнеться Україна із початком опалювального сезону, до чого готуватись пересічному українцеві та що означали слова обох українських мерів розповів експерт з економіки Борис Кушнірук.

Про це він розказав в інтерв’ю ІА «ПІКА».

  • Чи вистачить Україні заготовленого газу для внутрішнього використання та експорту?

росія може банально припинити транспортування газу і це створить дуже суттєву проблему

Про експорт сьогодні не йдеться взагалі. У нас немає достатньо газу для того, щоб його ще й продавати за кордон.

А щодо внутрішнього вжитку, то тут важко сказати, бо останнім часом ніхто не оприлюднював дані по газосховищах. Останнє, що ми чули від Юрія Вітренка, означає, що в нас недостатньо газу для того, щоб без проблем пережити опалювальний сезон.

Наша газотранспортна система працює у аверсній системі. Тобто, газ іде зі сходу України на захід, а залишки із наших сховищ ми транспортуємо у Європу. Якою буде модель зараз – сказати важко. Наприклад, росія може банально припинити транспортування газу і це створить дуже суттєву проблему, бо нам треба буде розгортати всю газорозподільчу систему і задіювати всі поклади палива. Тому якщо їх не буде достатньо, це обернеться величезною проблемою.

Проте факт також полягає і в тому, що сьогодні в Україні суттєво скоротилось споживання газу нашим промисловим сектором. Війна зараз триває саме на території, де є великі підприємства, а вони зупинились. Тому це дещо розв’яже наші проблеми, але наскільки – сказати важко. Так, ми вже підключились до європейських систем, але якщо саме Захід буде нас забезпечувати газом, то це буде вкрай дорого.

  • Ви вже зачепили тему війни – які ще загрози вона несе для нашого опалювального сезону?

Окрім того, що росія може перекрити «трубу», вона окуповує наші підприємства та населені пункти. До того ж, вона може ще й завдавати прямих ударів по наших газосховищах. Хоч вони й під землею та мають певні системи для убезпечення від ракетних ударів, але я б не виключав, що рф може і тут нам нашкодити.

Крім того, є іще одна проблема – це зруйновані системи теплозабезпечення. Справа у тому, що в нас на великій території продовжуються бої. Тому дуже багато людей залишились у таких містах і селах, куди ми просто не матимемо можливості провести газ, навіть якби ми цього хотіли. Усіх їх нам буде необхідно переселити на території, де їх можна буде буквально зігріти. Тому схід і південь є найбільш проблемними регіонами держави у цьому плані. Я просто впевнений, що цей опалювальний сезон буде найскладнішим для України за всю історію нашої незалежності.

  • Канада готова надати нам 450 млн канадських доларів на закупівлю газу, що дорівнює трохи більше, ніж 10 млрд гривень. Це багато чи мало?

За тих обставин та цін на газ, які зараз існують в Європі, це ніщо. Якщо нам дійсно забракне свого газу для внутрішнього користування, то закуповувати його буде не просто дорого, а дуже дорого. Тому наразі я не маю відповіді, як діятиме уряд, бо для цього треба бачити усі баланси держави. Особливо з урахуванням того, в якому стані будуть перебувати наші системи теплозабезпечення у зв’язку з війною.

  • Мер Києва Віталій Кличко заявив, що містянам треба запасатись теплими речами, а мер Львова Андрій Садовий і зовсім закупив металеві «буржуйки». Чого насправді очікувати пересічному українцеві від опалювального сезону?

Ми дійсно ходитимемо по дому в теплому одязі

Очікувати, що він буде вкрай важким. Народ певною мірою іронічно сприйняв слова Кличка, але я гадаю, що він говорив серйозно. З метою економії газу держава може знизити мінімальну температуру в людських оселях, тому якщо вона буде триматись у межах 15-16 градусів, то ми дійсно ходитимемо по дому в теплому одязі. А щодо Садового, то оці «буржуйки» ефективні лише у великих приміщеннях. Тому таким чином можна обігрівати якісь гуртожитки чи цехи. Якщо буде потреба організовувати такі пункти обігріву, тоді це буде актуально.

Крім того, як я вже казав, є дуже багато факторів, які неможливо передбачити. Наприклад, нам може пощастити із зимою і вона не буде холодною. Відповідно, нам треба буде менше газу. Якщо ж зима буде лютою, то це також стане для нас додатковим викликом.

Роман Гурський, ІА «ПІКА»