Морські безпілотники США: що вони можуть і як змінять баланс сил у Чорному морі? – аналітика військового

Нещодавно спікер Пентагону Джон Кірбі зазначив, що, незважаючи на втрату крейсера «Москва», російський Чорноморський флот, як і раніше, є серйозною силою. Тому, на його думку, «безпілотні катери стануть у пригоді для потреб української берегової оборони» у «північній частині Чорного моря». Кірбі також зазначив, що «системи надходитимуть із запасів ВМС США». Хоч він і не зазначив, які саме катери будуть передані нам, фактично єдиним безпілотним надводним судном класу Fleet, що діє, на озброєнні ВМС США, є CUSV від Textron Systems.

Характеристики CUSV

CUSV є багатоцільовим пристроєм і призначений він для виконання цілого ряду завдань, що включають протимінну та протичовнову війну, ретрансляцію зв’язку, радіотехнічну розвідку, а також боротьбу з надводними суднами. Апарати цього типу надійшли на озброєння у травні 2008 року в рамках контракту на суму $8,5 млн (загалом було замовлено чотири штуки). Це суто протичовнові варіанти з модулем LCS.

CUSV схожий на катер. Його габарити — 11 метрів завдовжки (Fleet Class за класифікацією ВМС США), 3,08 м завширшки, а максимальна швидкість становить 28 вузлів (приблизно 52 км/год). Він може керуватися або оператором лінії передачі даних далекої дії Harris Sea Lancet на дистанції до 20 км, або через супутник на відстані до 1920 км. Автономність роботи CUSV до 72 годин, а на економному режимі – до одного тижня. Для відпрацювання мінно-тральних завдань дрон оснащується безпілотною системою мінного тралення UISS. Система UISS складається з мінного тралу, що кріпиться до корми CUSV, а також апаратури, що генерує сигнал, який провокує спрацювання акустичних та магнітних мін. Також апарат може діяти і в несприятливих погодних умовах за хвилювання моря до 4 балів.

Про те, яким чином вплинуть ці безпілотники на розстановку сил у Чорному морі, журналісту ІА «ПІКА» військовий експерт Михайло Жирохов.

Для чого призначені ці судна?

По-перше, треба розуміти, що це не морські безпілотники, а безпілотні апарати, які керуються з берега. Всі зараз публікують інформацію, що це морські дрони, які можуть знищувати кораблі та підводні човни, але це не так. Це апарати, у першу чергу, протимінні та для берегової охорони. Такі безпілотники не підходять для «крутих» рейдів із потопленням російських кораблів портах чи у відкритому морі. Але вони могли б закрити потребу українського флоту в боротьбі з морськими мінами. 26 березня Туреччина була змушена перекрити рух суден у протоці Босфор через морську міну, ймовірно, одну з тих, якими Росія замінувала Чорне море.

З появою таких апаратів у ВМСУ має змінитися сама система боротьби з мінами – якщо радянський підхід передбачав тралення, то західний – використання протимінних пошукових апаратів. Перед спуском апарат споряджають зарядом у 90 кг. Бомбу підривають дистанційно на відстані приблизно п’яти метрів від міни, що спричиняє її детонацію.

Другий спосіб набагато небезпечніший, оскільки ним займаються люди. Так, у складі екіпажу тральника є п’ятеро саперів-пірнальників. Виявивши міну, аквалангісти наближаються до неї, встановлюють вибуховий пристрій, піднімаються на поверхню і підривають її.

Як ці дрони змінять баланс сил у Чорному морі?

Вони будуть більше працювати для розвідки і розмінування моря. Це не та зброя, за допомогою якої ми можемо зробити рейд на Севастополь і знищити весь Чорноморський флот рф.

Крім того, не треба забувати про перекритий Босфор. США не можуть нам доставляти кораблі, а мусять давати все, що буквально поміщається у літак, а це не так вже й багато і воно дуже обмежує ці передачі за масою і габаритами.

Більше ексклюзивних новин читайте за посиланням: