«Це може обернутись голодом»: економіст про розкрадання росією українського зерна

Доктор економічних наук Олег Кузьмін розповів, чим загрожує Україні та світу розкрадання росією наших зернових запасів.

Про це він розказав у коментарі для ІА «ПІКА».

Скільки зерна Україна експортувала у мирний час?

У світовому балансі на Україну припадало приблизно 10% світового експорту зерна, а це дуже багато як на одну країну. Мова йде про приблизно 42,6 млн. тонн. А разом із росією та білоруссю ми експортували понад 40% світових запасів зерна. Як ви розумієте, зараз всі три країни дуже обмежені в такому експорті.

росія масово краде наше зерно і навіть кораблі, які його експортують. Як це позначиться на нашій економіці?

Звісно, якщо цей терор з боку росії буде продовжуватись, то ми не отримаємо дуже великих надходжень до нашого бюджету. Аналітики UkrAgroConsult раніше прогнозували, що виторг від експорту пшениці, ячменю, ріпаку та продуктів його перероблення в сезоні 2021/22 міг досягти $ 31 млрд. Це, звісно, дуже сміливі припущення, але мова реально йде про дуже великі гроші.

Чи загрожує це голодом у світі?

Нам голод точно не загрожує. Якщо не говорити про наповнення бюджету, то себе ми можемо прогодувати. Але нам важливий продаж.

А що стосується світу, то його теж чекають великі проблеми із продовольством, пов’язані з війною в Україні. У нас є контракти з різними державами і багато з них на нас орієнтуються у цьому питанні. Я маю на увазі Європу, деякі країни Азії, Африки і навіть Південної Америки. Там, як мінімум, зростуть ціни на зернові продукти – це точно.

Крім того, є проблеми, пов’язані з мінеральними добривами, баланс яких також порушений. Великими постачальниками була і Україна, і росія, і білорусь. Це означає, що це певною мірою вплине і на урожай у різних країнах світу.

По-третє, пряме постачання нашого зерна в деякі країни Азії та Африки реально рятувало їх від голоду. Тому тепер загроза недоїдання дійсно нависла над окремими державами цих континентів. До того ж, громадяни цих країн не є заможними, тому і ріст цін на них також вплине не найкращим чином.

Як можна запобігти таким наслідкам в умовах війни?

Єдине, що тут можна зробити, це переформатування логістики. Вже є ідеї транспортування нашого зерна через Молдову та Болгарію до Європи. Проте, все це дуже непросто реалізувати. Наскільки мені відомо, вже будується залізниця, яка зв’яже нас напряму із Молдовою, звідки продукти кораблями будуть транспортуватись до інших країн Європи і світу.

Ексклюзивні новини у нашому Телеграм-каналі! ! Приєднуйтесь! https://t.me/pika_net_ua

Також, нам недостнупний повітряний транспорт, бо міжнародні літаки просто бояться заходити в наш повітряний простір. Це дуже погано, бо приблизно 90% міжнародних торгівельних шляхів пролягають повітрям. Тобто, на всі інші види транспорту припадає приблизно 10% маршрутів.

Більше ексклюзивних новин читайте за посиланням: