Україна після набуття повноцінного членства у Євросоюзі протягом семи років отримає близько 186 млрд євро. Йдеться про фінансову допомогу, яку ЄС надає членам союзу.
Про це свідчать внутрішні оцінки загального бюджету ЄС, зроблені у Брюсселі, повідомляє Financial Times (FT). Єврочиновники здійснили розрахунки влітку-2023.
Документи свідчать, що за поточними правилами після вступу до ЄС Україна отримає право на такі види фінансової підтримки:
- виділення 96,5 млрд євро у рамках Єдиної сільськогосподарської політики ЄС (САР) протягом семи років;
- 61 млрд євро із фондів об’єднання ЄС. Це кошти на розвиток інфраструктури у найбідніших країнах-членах ЄС;
- 28,5 млрд євро за іншими програмами.
Видання вказує, що найсильніше членство України позначиться на САР. Саме ця країна стане найбільшим одержувачем субсидій, маючи при цьому 41,1 млн га с/г площ.
При цьому оцінки включали модель “розширеного союзу”, до якого, крім України, можуть вступити шість балканських держав, а також Молдова та Грузія. Зазначається, що приєднання всіх цих країн оцінюється для ЄС у 256,8 млрд дол.
Загалом, це також призведе до скорочення сільськогосподарських субсидій на 20%. З іншого боку, Чехія, Естонія, Литва, Словенія, Кіпр і Мальта втратять право на фінансування з фондів об’єднання ЄС, бо перестануть бути найбільш нужденними державами.
Однак варто враховувати два важливі моменти. Перший полягає в тому, що терміни вступу всіх зазначених країн до ЄС можуть розтягнутися на десятиліття, і набуття членства точно не буде одночасним.
Другий нюанс – розрахунки проведено згідно з чинними правилами Євросоюзу. У FT вважають, що вони “майже напевно будуть скориговані у разі розширення блоку”.
Крім того, у документі зазначено, що поява нових членів дозволить ЄС вирішити проблеми із нестачею робочої сили. Адже вже зараз, наприклад, Польща залежить від працівників України.