В Україні вперше за кілька десятиліть проведуть масштабний перепис населення

В Україні вперше з 2001 року проведуть перепис населення.

Так, Уряд разом з Інститутом демографії та соціальних досліджень та Державною службою статистики готуються провести масштабні опитування українців у 2023-му.

Сам перепис відбуватиметься з використанням сучасних технологій і без паперових анкет, тому для його розроблення залучили Мінцифри. Джерела в уряді розповіли “Обозреватею”, що “на переписі наполягає президент, це необхідно для того, щоб розуміти соціально-демографічну ситуацію в країні”.

Навіщо Україні потрібен перепис?

Тільки Всеукраїнський перепис дозволяє достовірно відповісти на цілу низку запитань:

  • про чисельність населення;
  • про кількість мігрантів;
  • про матеріальне становище;
  • про джерела доходу;
  • про родинні взаємозв’язки тощо.

На основі цих даних уряд повинен розроблювати програми, проводити реформи, готувати нововведення. Без точної інформації про кількість населення і про фінансове становище українців багато рішень фактично ухвалюються “наосліп”. Наприклад, коли вперше вводилася масштабна програма субсидії, через відсутність актуальних даних чиновники могли тільки гадати про те, кого стосуватиметься програма.

Чому перепис повинні були провести ще 10 років тому?

ООН рекомендує проводити перепис що десять років. Україна вже запізнилася на ціле десятиліття (мали провести ще в 2010-му плюс-мінус рік). Рішення переносилося через складну економічну ситуацію (сам перепис орієнтовно може обійтися в кілька мільярдів гривень). Його могли провести й раніше, але через коронавірус довелося перенести перепис на кілька років.

Правда, сума може бути меншою, якщо, наприклад, Мінцифри знайде рішення, як спростити процедуру, повністю позбутися друкованих форматів, автоматично оброблювати дані. Можливо, для цього можуть використовувати й застосунок Дія.

Тепер же витрати на проведення перепису вже заклали до затвердженого проєкту бюджетної резолюції на три роки (це документ, на підставі якого готується бюджет країни).

“Це ненормально, коли одна з найбільших країн Європи не знає, скільки в ній живе населення. А ми поки перебуваємо саме в такому стані. Ось цей перепис раз на 10 років ООН придумала не випадково. Інформації з поточного обліку вистачає приблизно на 10 років. Потім неминуче накопичуються помилки. І раз на 10 років дані навіть хороших реєстрів звіряються з переписом”, – пояснила в одному зі своїх інтерв’ю головна демографиня країни Елла Лібанова.