Профільний комітет нижньої палати США підтримав законопроєкт, який у майбутньому дозволить конфіскувати заморожені активи Росії. Передбачається, що отримані кошти спрямують на допомогу Україні.
Таке рішення було ухвалено 8 листопада. “За” проголосували 40 членів Комітету із закордонних справ Палати представників Конгресу США.
“Настав час, щоб Росія відповіла за війну, яку розв’язала”, – заявила ініціаторка законопроєкту Мая Маккол (Республіканська партія). Вона уточнила, що документ вимагає від адміністрації президента США передавати на допомогу Україні заморожені в межах режиму санкцій активи Центробанку РФ.
Двопартійний законопроєкт, який, як очікується, має одержати підтримку і демократів, і республіканців, рекомендує уповноважити державного секретаря надавати додаткову допомогу Україні, використовуючи російські активи. Тобто гроші не передаватимуться Києву безпосередньо, їх акумулюють у спеціальному Фонді підтримки України.
Законопроєкт передбачає, що право власності та дохід від конфіскованих коштів із такого фонду переходитимуть до уряду США. Однак це не буде вся сума одразу – процедура відбуватиметься “у разі потреби”.
Передбачається, що для визначення такої необхідності держсекретар разом з Агентством США з міжнародного розвитку повинен протягом 180 днів після набуття чинності законом подати оцінку найбільш нагальних потреб України в низці сфер. Кошти можуть виділятися на:
- відновлення України;
- допомога у сфері безпеки;
- гуманітарну допомогу.
Про яку саме суму йдеться, офіційно в США не повідомляли. Відомо лише, що загальний обсяг підсанкційних російських активів у цій країні становить 200-300 млрд доларів. Однак слід розуміти, що в цій цифрі враховано і приватні активи, а в законопроєкті йдеться не про них. Кошти Центробанку РФ, заблоковані в усіх країнах Заходу, оцінюються в 300 млрд дол. Відомо, що більше половини цієї суми припадає на ЄС.