Тарифи, ціни і курс гривні: чого очікувати українцям восени?

Ціни на продукти, тарифи та курс гривні – це речі, які цікавлять суспільство незалежно від пори року або числа на календарі.  На фоні не надто стабільної економічної ситуації в Україні, яку ми маємо вже не перший рік, логічно, що населення переймається таким явищем як тарифи та курс гривні.

Той факт, що ціни протягом року коливаються, не є секретом ні для кого. Сезонні явища, світовий ринок, інфляція та інші аспекти впливають як на комунальні тарифи, так і на ціни в магазинах чи супермаркетах. Наприклад, із приходом літа, коли на прилавках з’явились свіжі овочі, ягоди і фрукти, ціни на них очікувано зменшились. Проте експерти прогнозують, що вже зовсім скоро зросте ціна на газ для населення. Більша частина літа вже позаду, а осінь принесе нам не лише новий урожай, а й нові «правила гри».

Крім того, платоспроможність українця визначається і курсом гривні на світовому ринку. Саме від того, скільки коштує долар, залежить левова частка цін на майже всі товари і продукцію. Зараз ціна американської валюти складає близько 27 грн., але все може змінитись вже восени.

То якими будуть ціни на продукти і тарифи комунальних послуг до кінця літа, чого нам очікувати від осені та як зміниться курс гривні?

Про це журналісту ІА «ПІКА» розповіли Радник Президента України з економічних питань Олег Устенко, експерт з економіки Борис Кушнірук та економіст Тарас Козак.

Що буде із цінами й тарифами до кінця літа?

Олег Устенко:

Україна – це держава, яка має дуже характерний для бідних країн споживчий кошик, 40% якого займають продукти харчування. Це означає, що будь-яке коливання цін на продукти може суттєво вплинути на економіку в той чи інший бік. Те, що ми сьогодні бачимо по продуктах харчування, дає нам розуміння, що на ціни впливають кілька факторів. Перший і головний із них – це зовнішній фактор, який полягає у тому, що збільшилась ціна на продукти на базових міжнародних ринках. На це є цілий ряд причин, але у будь-якому разі ціна зростає. Оскільки ці ринки відкриті, продуктова інфляція дасть про себе знати у всіх країнах світу, включно із Україною, бо ми слідуємо за світовими трендами. Умовно кажучи, якщо зерно дорожчає в усьому світі, то зрозуміло, що його ціна зросте і в Україні. Те саме стосується цукру та соняшникової олії. Все це буде перебувати у такому ж паралельному тренді, як і на світовому ринку. Це головний фактор, який визначає ціни на продукти в Україні.

Борис Кушнірук:

Восени неминуче подорожчає газ і пальне

Продукти, як правило, влітку дешевшають. Це сезонне явище, оскільки з’являється городина і фрукти, які вирощуються у домогосподарствах, тому ціна на фрукти, овочі, молочні продукти і яйця падає. Або, як мінімум, не зростає. Так буде тривати десь до кінця вересня.

Що стосується тарифів, то зараз розглядається можливість їхнього підвищення. У серпні, наприклад, має зрости вартість електроенергії. Проте я думаю, що це питання також можуть відкласти, оскільки восени неминуче подорожчає газ і пальне.

Тарас Козак:

Це доволі неоднозначне питання, оскільки ціни на різні товари й тарифи змінюються. Наприклад, ціни на овочі, фрукти і товари такого плану, які виробляють в Україні, точно стануть дешевшими, бо влітку традиційно падають ціни на продукти харчування.

Що стосується тарифів, у першу чергу на газ, то вони виростуть, адже сьогодні ціна на світових ринках є вищою, ніж та, яка є закладеною у нас. Крім того, ми бачимо, що світова інфляція розганяється не лише в Україні, а й у Сполучених Штатах та Європі, де щомісяця спостерігаються рекордні показники. Тому ми будемо імпортувати цю інфляцію, через що ціни зростуть.

Чого очікувати восени?

Олег Устенко:

Цього року урожай в Україні очікується більш, ніж непоганий, тому внутрішні ціни на продукти впадуть

Завжди є об’єктивні цінові коливання, які залежать від сезону. Коли закінчується урожай минулого року, а нового ще немає, то також зростає ціна на продукти. Це звичне явище для закінчення сезону. Також, коли розпочинається збір нового урожаю, то ціна також переживає серйозні корективи. А враховуючи те, що цього року урожай в Україні очікується більш, ніж непоганий, це означає, що внутрішні ціни впадуть. Якщо ціна на експортну групу продуктів все одно залишатиметься високою (зерно, олія, цукор), то ті товари, які залишаться на внутрішньому ринку, подешевшають. Тут у першу чергу я маю на увазі овочі, фрукти і ягоди. Проте, як я вже казав, у світі ціни зростають.

Таким чином ми зіштовхнемось із двома процесами, які будуть рухатись у два різні напрямки. З одного боку ціни мають зростати, оскільки такою є світова тенденція, але з іншого вони впадуть через хороший урожай в Україні.

Крім того, зріс рівень інфляції, який сьогодні становить 9,5%. Тому, гадаю, нас очікує його коригування з боку Нацбанку, який намагатиметься понизити рівень інфляції до 8%. Це ознака того, що вони стурбовані цією інфляцією. Проте більшість центральних банків світу також роблять ідентичні речі.

Я вважаю, що до кінця року, після осіннього коригування, ми можемо очікувати, що рівень інфляції буде нижчим і ми маємо усі підстави розраховувати, що вона буде становити близько 8-9% до кінця року.

Борис Кушнірук:

З початку жовтня на нас очікує нова хвиля подорожчання продуктів, яка базуватиметься на вищих витратах різних підприємств, які вирощують продукти. Тобто, просто закінчиться сезон. Для такого росту цін є доволі багато причин. По-перше, це високі ціни на міжнародних ринках, від яких залежать усі. Крім того, витрати на пальне і все, що пов’язано із функціонуванням сільського господарства, теж спровокує зростання цін на аграрну продукцію. Навіть заробітні плати мають зрости і працівникам цього сектору також треба буде платити більше.

Ну і, як я вже казав, обов’язково зросте ціна на газ. Причому ріст цін може бути настільки відчутний, що влада просто буде тиснути на Нафтогаз і змушувати його постачати паливо для потреб населення за низькими цінами, що тільки збагатить власників облгаз-постачальників, тобто Фірташа, і власників Теплокомуненерго, які переважно перебувають у приватній власності. Попри те, що я вважаю цю ситуацію абсурдною, все ж думаю, що вона найбільш імовірна.

Тарас Козак:

Національний банк вважає, що найвищий рівень інфляції буде на початку осені і він може перевищити показник у 10%. Поки не  видно, що інфляція швидко піде на спад, тому Нацбанк передбачає, що очікуваний коридор у 4-6% повернеться аж у кінці 2022-го року. Тобто, найближчий рік ми житимемо при високій інфляції.

Тому я припускаю, що комунальні послуги зростуть у ціні на осінь, а продукти подешевшають. Ціни на газ будуть зростати і далі, адже такими є світові тенденції та нам від цього не вберегтись. Тим більше, що згідно з умовою угоди з МВФ ми повинні виставляти населенню світові ціни і допомагати людям виключно за допомогою субсидій.

Яким буде курс гривні до кінця року?

Олег Устенко:

Що стосується гривні, то на її курс впливають інші фактори. У «мінус» гривні в першу чергу будуть впливати ті виплати, які ми маємо зробити до кінця поточного року. Пік цих виплат припаде на вересень. Ми маємо віддати близько 3-х мільярдів доларів нашим зовнішнім партнерам, а це дуже велика сума. Також, ці виплати будуть тривати аж до кінця року, хоч і в менших обсягах, але це теж негативно відіб’ється на курсі гривні.

Проте є і аспекти, які зіграють на користь укріпленню гривні. Перш за все, нас тішить, що кон’юнктура на зовнішніх ринках сьогодні є більш, ніж позитивно. Крім того, в казну вже приходять гроші від наших експортерів і, швидше за все, так буде тривати аж до кінця року. Нові трашні МВФ, як найближчий у 700 мільйонів доларів, також укріплять нашу валюту. Також, ми володіємо великими золото-валютними резервами, рівень яких сьогодні приблизно складає 28,5 мільярдів доларів, що є історичним максимумом за останні 8-10 років.

Це все означає, що ми перебуваємо у зоні відносної фінансової стабільності, тому я не бачу причин очікувати, що гривня суттєво впаде у своїй ціні. Але разом із тим, я припускаю, що на світовому ринку можуть бути коливання у межах п’яти відсотків, але це буде стосуватись усіх країн світу.

Борис Кушнірук:

У нас є всі підстави очікувати, що наша валюта буде зміцнюватись. Попри те, що інфляція є дуже суттєвою, ми маємо значний профіцит платіжного балансу. Тобто, загальна сума надходжень коштів по всіх напрямках, не тільки експорт-імпорт, є більшою, ніж витрати. До речі, якщо по напрямку експорт-імпорт у нас дійсно є дефіцит, то, наприклад, від заробітчан ми цього року очікуємо отримати близько 13 мільярдів доларів. Це той фактор, який буде провокувати зміцнення гривні.

Національний банк буде стояти перед дилемою, чи викуповувати валюту, тим самим провокуючи збільшення грошової бази, чи залишати ситуацію, якою вона є, що зміцнить гривню. Другий варіант, у свою чергу, є негативним для наших товаровиробників, для яких питання курсу є доволі суттєвим. Якщо це внутрішній ринок, то міцна гривня зробить імпорт дешевшим, а якщо це експорт, то продукція стає дорожчою і менш конкурентноспроможною. Тому я очікую, що до кінця року курс гривні не зміниться.

Тарас Козак:

До кінця року гривня буде коливатись у тому ж діапазоні, в якому вона є і сьогодні

Я думаю, що не варто давати прогноз на короткострокову перспективу. Можуть бути будь-які зміни курсу гривні, як вверх, так і вниз. Всі вони пов’язані із різного роду ринковими факторами. Гадаю, що до кінця року гривня буде коливатись у тому ж діапазоні, в якому вона є і сьогодні. Долар буде коштувати близько 27 гривень – 26,5 чи 27,5 грн., але ніяких суттєвих змін ми не очікуємо, бо є маса чинників, які працюють як в один, так і в інший бік. Особисто я думаю, що гривня навпаки зміцніє, тому більше шансів, що ціна долара буде 26,5 грн., а не 27,5.

Роман Гурський, ІА «ПІКА»