«Список Шиндлера» навиворіт: чому Зеленський взявся за контрабандистів

Контрабанда – це незаконне перевезення чи переміщення товарів та інших предметів через митний кордон.  Під незаконним переміщенням мається на увазі таке переміщення, яке здійснюється без встановлених законом процедур або з їх порушенням (зазвичай таємно). Крім того контрабандою є і перевезення заборонених законом товарів. Це явище з’явилось у світі, відколи утворились держави та їхні кордони. На жаль, від цієї «хвороби» страждає весь світ. Україна винятком не стала. За різними підрахунками, наша казна щороку недоотримує від кількох десятків до сотень мільярдів гривень через контрабанду.

Про боротьбу з корупцією та контрабандою говорив чи не кожен президент України. Усі уряди мали свої плани, програми і бачення, проте ніхто так і не поборов ні першого, ні другого. І раптом за це взявся Володимир Зеленський. Президент та Рада національної безпеки і оборони України нещодавно оприлюднили список топ-10 контрабандистів нашої держави і застосували санкції щодо них. Вони передбачають блокування активів, припинення торговельних операцій, анулювання ліцензій та дозволів на діяльність компаній та інші заходи.

Саме такі дії влади отримали неабиякий резонанс серед суспільства. Одна кажуть, що нарешті Володимир Зеленський взявся за свої передвиборчі обіцянки і почав наводити порядок у державі. Інші до такої ініціативи поставились із відвертою недовірою. За їхніми словами, це «одноразова акція», спрямована на підняття рейтингу президента, а бюджет України від цього нічого не отримає.

То хто ж ці люди, проти яких ввели санкції, як це позначиться на українській казні та скільки ще таких контрабандистів залишились за межами цього списку? Про це журналісту ІА «ПІКА» розповіли відомий юрист та адвокат Сергій Войченко і експерт з економіки Олександр Охріменко.

Хто ці люди?

Іван Бокало

Колишній митник із Львівської області. раніше був очільником Рава-Руської митниці. У публічному просторі «засвітився» завдяки коштовному весіллю своєї доньки Наталії у 2014 з гелікоптером та зірками шоубізу.

ДФС тоді зробила офіційну заяву про це: “зазначена особа не працювала та не працює в органах ДФС України. Крім того, Іван Бокало був звільнений з лав Державної митної служби України у грудні 2010 року”.

Бокало, у свою чергу, заявив, що останні чотири роки займається приватним бізнесом та за останній рік заробив 1,259 млн грн.

Юрій Кушнір

Приватний підприємець, засновник фірми “Чернівецький завод будівельних матеріалів” та охоронного агентства “Сокіл”. Обирався депутатом від “Партії регіонів” у Чернівецьку обласну раду в 2010 році.

У 2020 році був фігурантом у справі про хабар ексголові облради сумою у 200 тисяч доларів. В ухвалі Вищого антикорупційного суду йдеться про те, що тодішній голова Чернівецької обласної ради від партії Батьківщина Іван Мунтян за гроші Кушніра мав сприяти передачі в оренду санаторію “Брусниця” на 49 років.

Згідно з цією ухвалою, детективи НАБУ проводили обшуки на робочому місці Юрія Кушніра – на підприємстві “БАТ-ЦЕНТР”. За цією ж адресою зареєстрований ТОВ “Буковинський оздоровчий комплекс “Брусниця”. Тоді в кабінеті вилучили 64 000 доларів. Представник Юрія Кушніра сказав у суді, що саме ці гроші зазначені в деклараціях дружини та доньки Кушніра.

Валерій Пересоляк

Колишній заступник керівника управління ризиків та протидії правопорушенням Закарпатської митниці, якого звільнили у 2016 році.

У 2015 році став засновником футбольного клубу “Минай”, який за кілька сезонів зумів вийти з другої ліги України в прем’єр-лігу.

Про Пересоляка як куратора контрабанди говорили на засіданні Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики. В листопаді 2020-го депутат від  “Слуги народу” Олександр Сова розповів про схему з мікроавтобусами, які, за його словами, щодня перевозять контрабанду через пункт пропуску “Тиса”.

“Це пункт перевезення європейського одягу, побутових товарів та будь-чого. Працює один перевізник – це Валерій Пересоляк. Ці всі буси контрольовані ним. Є перелік працівників митниці, які контролюють цей процес на Закарпатті”.

Після більш ніж десяти років праці на митниці при звільненні Пересоляк задекларував 13 земельних ділянок в Ужгороді та Закарпатській області, загальною площею понад 10 тисяч м², два будинки, чотири квартири, а його родина за рік отримала 2,8 млн грн доходу від підприємницької діяльності.

Орест Фірманюк

Закарпатський бізнесмен, якого називають організатором “сірих” митних схем у контрабанді товарів господарської групи й тканин.

Колишній голова Митної служби Максим Нефьодов у інтерв’ю охрестив його одним з “головних контрабандистів”. На ці слова Фірманюк відповів: “Чути своє прізвище в списку “ключових контрабандистів” дивно, адже ні він, ні його компанія участі в чорних схемах ніколи не брали.”

Олександр Єремечук

Буковинський підприємець. За інформацією місцевих ЗМІ, його знають як “слона” і він, нібито, був “смотрящим” від «Народного фронту» за контрабандою на Буковині. Також, за даними ЗМІ, він контролював потоки товарів широкого вжитку з Китаю та Туреччини.

У 2017 році під час представлення нового прокурора Чернівецької області тодішній генеральний прокурор Юрій Луценко сказав, що на Буковині діють “угрупування контрабанди “слона” та Кушніра”. Саме вони відповідають за контрабанду речей до Туреччини.

Вадим Альперін

Одеський «король контрабанди». Бізнесмен. У 2019 році САП звинуватила його в ухилення від сплати податків, зборів і у створенні злочинної організації.

У листопаді 2017 року президент Інституту права і суспільства Юрій Кармазін заявив, що Альперін причетний до ряду компаній, які нібито за заниженими митними платежами ввозили товари в Україну.

Серед фірм Кармазін називав Трейд Лайнс, Рембудстар, РКС Агросейл, Аль Мак, Плюс Граніт-Інвест та інші. Тоді перевіркою інформації зайнялися детективи НАБУ. До осені 2019 року не було зрозуміло, що відбувається зі справами навколо Вадима Альперина.  Поки в кінці листопада співробітники НАБУ не провели операцію по справі про махінації на митниці. Серед десяти затриманих митних співробітників виявився заступник голови київської митниці Сергій Тупальський. Через день він сам прийшов в САП давати свідчення, де його і затримали.

У НАБУ кажуть, що мова йде про збитки сумою понад 77 млн ​​грн. За версією слідства, Альперін нібито керував злочинною організацією, яка займалася махінаціями під час розмитнення імпортних товарів за заниженими цінами.

Віктор Шерман

Одеський бізнесмен, фірми якого займаються морськими вантажоперевезеннями. Спеціалізувався переважно на імпорті одягу, в основному з Китаю. Місцеві ЗМІ називають Шермана одним з партнерів Вадима Альперіна.

Раніше також повідомлялось, що Шерман разом з іншими бізнесменами підтримує фонд “На благо Одеси”, який у тому числі фінансував діяльність команди глави Одеської ОДА Міхеіла Саакашвілі.

Олександр Чудаков

Фігурант кримінальної справи про контрабанду цигарок. Заступник ексочільника поліції Одещини Дмитра Головіна, Костянтин Гейко нібито вирішив заволодіти арештованими у справі цигарками. Для цього він залучив Чудакова, який контролює кілька складів і підприємств в Одесі.

На папері з номером було зазначено, що Чудаков є працівником Служби безпеки України, який супроводжує переміщення цигарок. У вересні 2018 року цигарки вивезли вже зі складу “Агат 2016”. Після цього їх продавали в Україні через інтернет-магазини, а більшу частину вивезли за кордон.

Олександр Кравченко

Екс-заступник керівника Херсонської митниці.

Володимир Дідух

Львівський кримінальний авторитет, відомий за прізвиськом “Вова Морда”. На нього було кілька замахів, у 2019 троє чоловіків, яких затримали в Київській області, планували вбивство, а у 2012 році в центрі Львова розстріляли його позашляховик.

Що передбачають ці санкції та наскільки вони будуть ефективними?

Сергій Войченко:

Адвокат Сергій Войченко: «Луценко розвалив українську прокуратуру через помсту»

На мою думку, тут слід розпочати із того, що згідно із чинним законодавством, не можна вводити санкції щодо громадян України, за винятком коли їх вважають суб’єктом терористичної діяльності. Фактично, такі дії протирічать статті 62 Конституції України, де чітко написано, що не може визнаватися винною особа інакше, як за рішенням суду, яке набуло законної сили.

У цій ситуації можна було б говорити, що Рада національної безпеки та оборони намагається підмінити собою орган досудового розслідування (Нацполіція, ДБР, НАБУ чи СБУ), прокуратуру, яка має здійснювати процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, і суди всіх трьох інстанцій – районний суд, апеляційний та касаційний.  Все це пропустили.

Зараз Україна блокує активи компаній, які оформлені на цих людей, хоча ми розуміємо, що частина майна зареєстрована на інших осіб і по факту все може закінчитися великими «пшиком». Ми побачили такий собі гучний удар кулаком по столу Володимира Зеленського.

Особисто я думаю, що ці дії не додадуть грошей до бюджету України. Треба визначитись, що ми розуміємо під терміном «ефективність». Ви думаєте, що ці схеми зникнуть взагалі? Подивіться, скільки є корупційних скандалів, пов’язаних із чинною владою, які щодня оприлюднюються журналістами. І це лише «крихти», які доходять до нас. Тим більше, що суспільна думка сьогодні зовсім не працює на користь влади. Тому я не бачу ефекту від цих санкцій. Це може бути діяльність поза законом, що у майбутньому може призвести до відміни цих рішень.

Олександр Охріменко:

Ці санкції передбачають багато нюансів. Перш за все – це блокування рахунків цих компаній та їхніх власників. По-друге, це повне блокування роботи цих компаній. Якщо блокуються рахунки, відповідно обмежується діяльність фірм і тепер будь-які операції будуть під контролем держави. Я так розумію, що навіть податкова почне перевіряти ці компанії за списком.

А що стосується ефективності цих санкції, то це вже набагато складніше питання. Сьогодні у нас така ситуація, що коли зникає одна компанія, відразу на її місці з’являється інша. Ця система, на жаль, існує. У нас закривається одна компанія, ніби все ясно, але за деякий час відкриваються нові, які теж займаються не зовсім легальним бізнесом. На жаль, є дуже великий ризик, що все це може повторитись. В теорії дійсно має бути позитивне зрушення, припинення контрабанди і так далі. Проте на практиці виникає така ситуація, що замість позитивного ефекту ми бачимо класичне зловживання.

Хто є реальним ініціатором санкцій проти контрабандистів?

Сергій Войченко:

Мені це нагадує історичні події, коли у 1946-му році Жуков приїхав до Одеси і відправив на вулиці озброєних фронтовиків, які просто на місці стріляли в грабіжників, без суду і слідства

Поки що ми можемо лише здогадуватись, але я думаю, що це така собі «збірна солянка». Проте, я вважаю, що жодна із західних країн не захоче розділити це «співавторство», бо у себе вони таких речей не допускають і їхній рівень боротьби із контрабандою є трішки іншим. Фактично, цим рішенням РНБО «підписується» під тим, що в Україні немає нормальних правоохоронних органів, здатних із цим боротися. Тобто, держава не може боротись із контрабандою законним шляхом.

Мені це все нагадує історичні події, які були показані в фільмі «Ліквідація», де у 1946-му році Жуков приїхав до Одеси і вирішив боротись із вуличною злочинністю, для чого він відправив на вулиці озброєних фронтовиків, які просто на місці стріляли в грабіжників, без суду і слідства. Злочинність зникла? Ні!

Олександр Охріменко:

Я не думаю, що це забаганка Зеленського. Я вважаю, що це колективне рішення, оскільки РНБО – це колективний орган. Наскільки я розумію, перш за все, це ініціатива наших правоохоронних органів. Думаю, що тут навіть не обійшлось без Арсена Авакова. Крім того, можна згадати податкову в особі Олексія Любченка, Міністерство фінансів Сергія Марченка і так далі. Думаю, саме ці люди були ініціаторами. Санкції ж не застосовуються просто так. Коли збирається РНБО, то їм подають докази. А хто це може зробити? Правоохоронні органи. Можливо, ще й СБУ брала в цьому участь. Тоді на основі доповідей та інформації було прийняте рішення. До того ж, наскільки мені відомо, Дмитро Разумков також висловив свою особисту думку стосовно цього, яка, думаю, теж мала вплив. Тому це можна назвати абсолютно колективним рішенням.

Скільки недоотримує українська казна через контрабанду на митниці?

Сергій Войченко:

Особисто я чув різні цифри, їх озвучували різні державні органи. Теоретично – багато, але це лише у фантазіях. Я чув, що озвучували цифру у 300 мільярдів гривень. Я думаю, що це явно завищені показники. Проте, як я вже казав, все одно схеми не зміняться. Після цих санкцій зміняться лише «гаманці» і особи, які будуть цим займатися.

Крім того, давайте будемо відвертими і прямими: Зеленський став президентом у 2019 році, а санкції вводяться сьогодні. Що це означає? Що влада досі сама на цьому заробляла? Чи просто не протидіяла? Якби зараз був 2019 рік, ми б могли сказати, що в Україні наводиться порядок, а зараз вже 2021 рік. Тут напрошується абсолютно логічне питання: що робилось в Україніці 2 роки?

Олександр Охріменко:

Мільярди – це однозначно. Невідомо, скільки точно, але тут йдеться про сотні мільярдів гривень. Насправді, дуже складно це порахувати точно, але суми колосальні. Експерти сходяться на цифрах 5-10 мільярдів доларів.

Скільки подібних контрабандистів ше не увійшли у цей список? Хто вони?

Сергій Войченко:

Я вже зустрічав таку інформацію у ЗМІ. Стверджується, що ці цифри сягають сотень осіб, оскільки біля кожного кордону традиційно збираються люди, які на ньому заробляють гроші. Це вже певного роду традиція. Їх залишилось достатньо і не факт що ми про них дізнаємось. Цим на кордоні займаються від дрібних порушників до місцевих «князьків» кримінального ореолу і «викурити» їх за такого стану правоохоронної системи неможливо. Повторюю: «святе місце порожнім не буває», крім того якшо є попит, то є і пропозиція. Санкції вводяться щодо певних людей і начебто активів, але що буде змінюватись? Будуть інші схеми. Звісно, певна частина бізнесменів, які користувалися послугами людей з санкційного списку, захоче вийти з «тіні», відмовившись від послуг таких людей, але нічого докорінно не зміниться, адже інші люди їм запропонують свої послуги, база ж клієнтів перейде також у спадок.

Це можна було зробити в інший спосіб. Необхідно поспілкуватись із людьми, які користувались послугами цих контрабандистів, з’ясувати, що їм не подобається, спробувати покращити систему, встановити прозорі правила гри і тоді ці контрабандисти зникнуть самі по собі. А поки ця система буде існувати, можна скільки завгодно міняти гравців, але вони будуть з’являтись все нові й нові. Згадайте США, бутлегерство зникло лише тоді, коли скасували сухий закон.

Олександр Охріменко:

Якщо ці списки складаються за вказівкою США, то цілком можливо, що невдовзі і полетять голови місцевих князьків

Я думаю, що ще дуже багато таких контрабандистів залишились за межами цього списку. Тисяча – точно. Проблема полягає у тому, що у нас є дуже багато таких точок на кордоні й біля кожної з них є по декілька таких бізнесменів. Тут не йдеться про олігархів, їм це ні до чого, таким займається саме середній бізнес. Ці особи переважно не дуже публічні, але саме вони таким і керують. Хтось більше заробляє, хтось менше, але цим займаються місцеві «царі». От вони сидять у своєму анклавчику і наживаються. Вони не такі великі, як всеукраїнські олігархи, але у своєму регіоні вони відіграють їхню роль. Тобто, це місцеві олігархи. Я думаю, що ми ще почуємо багато цікавих прізвищ. Особливо на Львівщині. А якщо ці списки складаються ше й за вказівкою США, то цілком можливо, що невдовзі іполетять голови місцевих князьків.

Роман Гурський, ІА «ПІКА»