![](https://pika.net.ua/wp-content/uploads/2025/02/23.jpg)
Сподівання кремля на те, що «дружні» країни замінять західних інвесторів, виявилися марними – німецький аналітик
Обсяг іноземних інвестицій у РФ продовжує стрімко скорочуватися і станом на жовтень 2024 року опустився до мінімуму за останні 15 років. Це випливає зі статистики ЦБ РФ.
За даними регулятора, за перші три квартали минулого року іноземні інвестори забрали з реального сектору економіки ще $44 млрд прямих інвестицій, а їхній загальний обсяг опустився до $235 млрд.
У 2023 році Росія втратила $80 млрд прямих іноземних інвестицій (ПІІ), у перший рік війни – $138 млрд. Накопиченим підсумком за три роки пул ПІІ в економіку, який перед вторгненням в Україну становив майже $500 млрд, схлопнувся вдвічі, або на $262 млрд.
Хоча Путін заявляв про «максимальну відкритість» для інвесторів із країн БРІКС і закликав їх вкладати в Росію «капітали», припливу грошей статистика Центробанку не зафіксувала. Це свідчить про наростаючу ізоляцію російської економіки, зазначає Яніс Клюге, науковий науковий співробітник німецького Інституту проблем міжнародної безпеки.
Наприклад, влада Китаю – найбільшого торгового партнера Росії, відносини з яким Путін називає «стратегічними», заборонила місцевим компаніям вкладати гроші в нафтогазовий сектор Росії, відмовилася інвестувати в проєкт «Сила Сибіру-2» і дала вказівку автоконцернам не будувати в РФ заводи.
Перед початком війни три чверті прямих іноземних інвестицій у Росію були забезпечені країнами зі списку «недружніх», вкладення яких припинилися після запровадження санкцій і контрсанкцій. У видобуток корисних копалин і обробну промисловість – галузі, на які припадає 50% російського ВВП і 40% зайнятості, – умовні «вороги» вклали суму, що дорівнює 20% усіх основних фондів. Ще вища їхня частка в торгівлі (дорівнює 80% основних фондів), фінансах (майже 70%), а також у науково-технічних галузях (40%), підрахували аналітики «Локо-Інвест».
При цьому на Китай припадало лише $3,3 млрд прямих інвестицій у РФ – або 0,66% від загальної суми, на Індію – тільки $613 млн, або 0,012%, а вкладення від Бразилії та ПАР були настільки незначні, що не потрапили в статистику ЦБ.
Активам західних інвесторів, які залишилися в Росії, загрожує конфіскація – уряд готує до внесення в Думу законопроєкт, який закріпить механізм вилучення приватної власності у відповідь на заморозку резервів ЦБ РФ на Заході. Згідно з документом, практика конфіскації розшириться на всі країни, які ввели проти Росії санкції, розповіли Reuters знайомі з документом джерела.