Північний потік-2, Зеленський, загроза

Проєкт ще можуть закрити: США відмовилися від нових санкцій проти “Північного потоку-2”

Комітет Палати представників США вилучив із оборонного бюджету на фінансовий рік санкції проти “Північного потоку-2” та обмеження щодо держборгу Росії. Проте газовий проєкт може зупинити Німеччина, якщо Росія проявлятиме військову агресію проти України.

Американські офіційні особи заявили членам Конгресу Штатів, що у них є домовленість із ФРН про закриття газопроводу, якщо Росія вторгнеться в Україну. Про це Reuters повідомив представник Конгресу.

До речі, з документа також вилучили санкції проти 35 громадян Росії з оточення президента Володимира Путіна. Але там передбачається $300 млн військової допомоги нашій країні, а також $4 млрд на військове стримування Росії.

У Білому домі заявили, що німецький уряд узяв на себе зобов’язання щодо “Північного потоку-2”. Президент США Джо Байден заявив президентові Путіну під час розмови 7 грудня, що Захід стурбований вторгненням Росії в Україну. Американський лідер попередив про “жорсткі економічні та інші заходи” як покарання у разі початку військового конфлікту.

Радник із нацбезпеки США Джейк Салліван заявив, що той факт, що газ ще не надходив “Північним потоком-2”, створює для Заходу важелі впливу на Путіна. “Якщо Володимир Путін хоче бачити потік газу цим трубопроводом, він, можливо, не захоче ризикнути вторгнутися в Україну”, – сказав Салліван репортерам у Білому домі.

Він також додав, що США спілкувалися з новим та старим урядами Німеччини щодо скандального трубопроводу в контексті потенційного вторгнення. Салліван відмовився коментувати подальші розмови.

“Тема майбутнього “Північного потоку-2” у контексті вторгнення Росії в Україну найближчими тижнями є темою першорядної важливості. Вона ретельно обговорювалася”, – підсумував Салліван.

Відзначимо, пункт про санкції проти російської “труби” вже вилучали з проєкту. Пізніше його повернули у зміненому варіанті, але тепер правку про обмеження видалили повністю.

Байден із самого початку був проти санкцій

Ще 1 грудня демократи Сенату американського Конгресу погодилися внести в пакет поправок до проєкту оборонного бюджету США на фінансовий рік пункт про санкції проти “Північного потоку-2”. Проте адміністрація Байдена на чолі з держсекретарем Ентоні Блінкеном протидіяла запровадженню Конгресом жорсткіших санкцій проти газопроводу, пише “Обозреватель”.

Байден із підозрою та обережністю ставиться до жорсткіших дій щодо російського проєкту через побоювання протистояння Німеччини. ФРН є найважливішим європейським союзником Штатів.

Американський президент завжди виступав проти запуску “Північного потоку-2”. Водночас у травні 2021-го Байден відмовився вводити санкції проти компанії-оператора, що потенційно вважалося найсильнішою “зброєю” Заходу проти газопроводу.

Євросоюз стежить за ситуацією

Спочатку про небезпеку проєкту говорили у Польщі та Литві. Тепер, після побачених наслідків від енергокризи в Європі, про негативний вплив “Північного потоку-2” говорять і в інших державах, а також у Європарламенті.

Євродепутат Манфред Вебер заявив, що у разі військового вторгнення в Україну Росія має заплатити “високу ціну”. Зокрема, уряд Німеччини повинен негайно зупинити проєкт “Північний потік-2”.

Раніше заступник директора Науково-технічного центру “Психея” Геннадій Рябцев заявив, що у питанні запуску та сертифікації “Північного потоку-2” США та Німеччина виходять із власних інтересів. Незважаючи на введені санкції, Вашингтон не буде реально перешкоджати запуску газопроводу. А заяви про те, що інтереси України також будуть враховані, робляться західними політиками “для відводу очей”.

Нагадаємо: