«Підприємці мають створювати робочі місця, а люди – працювати»: якою має бути економіка під час війни?
Військова економіка — це частка суспільного виробництва, яка постійно діє для забезпечення потреб Збройних Сил. Таке поняття вперше з’явилось у Німеччині в роки Першої світової війни, коли усе військове майно і озброєння, яке було накопичено до війни, було використано і втрачено у перші два місяці боїв.
Сьогодні ж взаємозв’язок між війною та економікою дуже посилився. Саме із цим зіштовхнулась Україна після повномасштабного нападу з боку Росії. Київ, Харків, Маріуполь, Суми, Чернігів, Миколаїв, Енергодар, Херсон та інші міста перебувають під тимчасовою окупацією або каретними та артилерійськими обстрілами ворога, що скувало економіку цих регіонів. Крім того, ще близько 2-х млн. людей виїхали за кордон, а ще більше були змушені переїхати в межах України, і вони теж не можуть працювати. Тому держава почала допомагати евакуювати бізнес із «гарячих точок» країни у західні області, де немає обстрілів.
То для чого державі, яка і так веде війну, такі «маневри», як вибудовувати нашу економіку і якою є фінансова ситуація в Україні сьогодні?
Про це журналісту ІА «ПІКА» розповів підполковник Збройних сил України та експерт з економіки Олександр Охріменко.
- Яким є стан економіки сьогодні?
Ми повинні пережити війну, а вже тоді думати про економіку
Сьогодні ми маємо війну, а відповідно був введений воєнний стан. Під час такого економіка держави просто не працює, бо ситуація є критичною. Наша влада ухвалила таке рішення і воно є абсолютно правильним – ми маємо масу заборон про експорт продуктів харчування, контроль цін і таке інше. Ми повинні пережити війну, а вже тоді думати про економіку всієї країни. Зараз просто абсурдно робити щось в економічній сфері. Нам необхідно докласти всіх зусиль, щоб працювала інфраструктура, але вдіяти щось з іншими галузями просто нереально.
- В Україні є міста, у яких не ведуться обстріли, як той же Львів. Що робити тут?
Звичайно, що наша економіка має працювати там, де вона може це робити. Для цього влада сама ініціювала перевезення усіх ресурсів та цілих підприємств на захід України, тому ця тенденція має місце. Це також абсолютно правильні рішення. Військова економіка суттєво відрізняється від звичної: зараз всі ресурси треба переорієнтувати на потреби війни. Продукти харчування і зброя – це головне, чим зараз мають займатись усі підприємства.
- Що це дасть державі в цілому?
Необхідно, щоб люди працювали, а підприємці створювали робочі місця
Це втримає нашу економіку на плаву й захистить всю Україну. Наша головна мета – це захист нашої держави, ми повинні не допустити нашого захоплення ворогом. Вже коли війна закінчиться, тоді ми візьмемось за відновлення економіки, відбудови чи будівництва нових підприємств, міст і так далі. Але зараз головне – вберегти те, що є. Тому зараз просто необхідно, щоб люди працювали, підприємці створювали робочі місця і так далі. Це дасть змогу сплачувати податки до місцевих бюджетів, а ті, у свою чергу, наповнять державну скарбницю. Звісно, нам допоможе Захід, коли це все закінчиться, але зараз всі ці кошти потрібні Україні, аби не програти війну.
Довідка:
Хто може перемістити свій бізнес на Львівщину і як це зробити?
Будь-яке підприємство, яке перебуває у зоні ризику та активних бойових дій. Учасником цієї програми може бути не лише велике виробництво, але й маленькі бізнеси з 10-20 людьми у штаті. Насамперед, допомогу держави для вимушеного переміщення отримають стратегічно важливі підприємства та підприємства, які виробляють товари першої необхідності (хліб та інша їжа, питна вода, одяг та інше) для забезпечення потреб цивільного населення, військових та бійців тероборони.
Дя того, щоб скористатись цією програмою, власник або менеджер підприємства, яке не може працювати через військові дії, але хоче та може продовжувати роботу в іншому місці, може заповнити анкету за посиланням. Тут потрібно вказати, де зараз перебуває підприємство, що виробляє, скільки працівників та членів їхніх родин бажає перевезти, які приміщення, виробничі та логістичні ресурси потрібні для повноцінної роботи. Для підприємств будуть створені всі необхідні умови та можливості для працевлаштування працівників.
Після підтвердження заявки та уточнення всіх деталей, команда відділу інвестиційної політики Департаменту економічної політики Львівської обласної військової адміністрації знаходить приміщення, які відповідають потребам для розгортання відповідного підприємства. Після погодження параметрів місця з підприємством, держава допомагає перевезти обладнання та працівників на нове місце. Кожне перевезення супроводжує відповідальний депутат або місцевий депутат-мажоритарник, а також можна скористатися послугами Укрзалізниці чи Укрпошти. Поки Збройні сили України мужньо захищають нашу землю, українці та бізнес гуртуються, щоб допомагати військовим і тим, хто постраждав внаслідок російської агресії. Бо одна з найважливіших запорук перемоги війська – це добре організований тил.
Роман Гурський, ІА «ПІКА»