Обмін, в’язниця чи примусова робота: що чекає на полонених росіян? – думка експерта

Від початку повномасштабної російської агресії поліцейські порушили 13 тисяч кримінальних справ за фактом скоєння воєнних злочинів на території нашої держави. Крім того, 23 травня Солом’янський районний суд оголосив перший вирок російському військовому Вадиму Шишимаріну. Його засудили до довічного ув’язнення за вбивство українського цивільного, Олександра Шеліпова. Суд визнав його винним у порушенні законів і звичаїв війни. Правозахисник Євген Захаров розповів, яка доля чекає цих полонених та чи зможемо ми їх залучати до відбудови України після перемоги.

Про це він розказав у ексклюзивному коментарі для ІА «ПІКА».

Що чекає полонених росіян, які вчиняли воєнні злочини?

Якщо суд встановить, що ці полонені особисто скоювали воєнні злочини, то їх всіх будуть судити, як судили цього Шишмаріна. Відповідно, вони отримають терміни ув’язнення, які будуть вимушені понести. Ці солдати будуть перебувати у спеціальних установах для військовополонених, тобто до звичайних в’язниць їх садити не будуть. Але це не означає, що їх не зможуть обміняти в майбутньому. Тобто, якщо навіть суд визнає його винним і винесе відповідний вирок, все одно такий в’язень може бути обміняний на наших військовополонених. Тут питання в пріоритетах – чи хочемо ми обмінюватись, чи ні. Багато хто каже, що це неправильно, бо такі злочинці залишаються безкарними, але якщо ми за рахунок них звільнимо наших героїв, я не бачу в цьому нічого поганого.

Чи можемо ми залучати їх до фізичних робіт?

Ексклюзивні новини у нашому Телеграм-каналі! ! Приєднуйтесь! https://t.me/pika_net_ua

Якщо ми не обмінюємо цих солдатів, то вони, як я вже казав, перебувають у відповідних установах і умови їхнього утримання передбачає Женевська конвенція. А вона, у свою чергу, внормовує питання фізичних робіт. Тобто, ми можемо їх залучати до видобування корисних копалин, будівництва чи інших фізичних робіт, але ми зобов’язані створити усі належні умови: 8-годинний робочий день, давати їм вихідні тощо. Іншими словами, так, вони можуть працювати на благо України, але не «цілодобово» і з дотриманням міжнародних правил поводження із полоненими.

Більше ексклюзивних новин читайте за посиланням: