Напад КНР на Тайвань обійдеться світовій економіці у $10 трлн – дослідження Bloomberg

Видання Bloomberg змоделювало наслідки ймовірного вторгнення Національно-визвольної армії Китаю в Тайвань. За підрахунками видання, воно обійдеться світовій економіці у $10 трлн, що відповідає приблизно 10% світового ВВП й затьмарює удар від війни Росії проти України, пандемії COVID та світової фінансової кризи. 

Bloomberg Economics змоделював два сценарії можливого розвитку подій у Тайвані:

→ китайське вторгнення, що втягує США у локальний конфлікт;
→ блокада, що відрізає Тайвань від торгівлі з рештою світу.

Для оцінки впливу на ВВП, журналісти використовували набір моделей з урахуванням удару по постачаннях напівпровідників, перебоїв у судноплавстві у регіоні, торгових санкцій та тарифів, а також на фінансові ринки.

Фото: Bloomberg Economics

Видання зазначило, що для головних дійових осіб, інших великих економік та світу загалом найбільшого удару завдасть відсутність напівпровідників. Також бар’єри у торгівлі та значний шок від ризику на фінансових ринках збільшують витрати.

У випадку війни:

→ економіка Тайваню буде знищена. Журналісти оцінюють удар по ВВП в 40%;
→ через розрив відносин з основними торговими партнерами та відсутність доступу до передових напівпровідників ВВП Китаю впаде на 16,7%;
→ у США, що знаходяться далі від центру подій, але, ВВП знизиться на 6,7%;
→ загалом у світі ВВП знизиться на 10,2%, причому найбільше постраждають Південна Корея, Японія та інші країни Східної Азії.

Ключове припущення у цьому сценарії полягає в тому, що США вдасться заручитися підтримкою союзників для запровадження узгоджених та жорстких економічних санкцій проти Китаю, наголосили у виданні.

Фото: Bloomberg Economics

Bloomberg також змоделював, що означатиме річна блокада Тайваню з боку материкового Китаю для світової економіки:

→ для Тайваню, невеликої відкритої економіки, яка процвітає завдяки торгівлі, ВВП у перший рік знизиться на 12,2%;
→ для Китаю, США та світу загалом ВВП у перший рік знизиться на 8,9%, 3,3% та 5% відповідно.

Журналісти зазначили, що причина меншого впливу проти військового сценарію полягає в тому, що, хоча світова економіка, як і раніше, втрачає доступ до всіх переваг Тайваню, інші потрясіння, включно з тарифами між США та їхніми союзниками і Китаєм, порушенням азійського судноплавства та наслідками фінансового ринку, – знижують масштаб.