Геть від Москви: Україна почала відправляти весь уран до Канади

“Енергоатом” продовжує рвати ядерні зв’язки України з Росією. Після першого в історії завантаження української АЕС неросійським паливом Україна відправила першу партію видобутого в країні урану до Канади. Вся сировина з СхідГЗК тепер поставлятиметься саме до цієї країни. Там уран використовуватимуть для виробництва ядерного палива на потребу наших АЕС.

“Угода зі стратегічним партнером CAMECO передбачає поставку всього обсягу урану, що видобувається на СхідГЗК, і подальшу його конверсію в природний гексафторид урану (UF6). Такий процес необхідний для підготовки до відправки його на збагачення до наших інших стратегічних партнерів – компанії URENCO (Велика Бриатнія), а потім – до компанії Westinghouse вже для виробництва ядерного палива”, – повідомив директор “Енергоатому” Петро Котін.

Станом на ранок 15 вересня спецтранспорт з українським ураном пересувається Європою, повідомили в компанії. Передбачається, що САМЕСО забезпечуватиме 100% потреб “Енергоатому” в гексафториді урану для Рівненської, Хмельницької та Південноукраїнської АЕС з 2024 до 2035 року. Контракт також передбачає можливість забезпечення Запорізької АЕС, як тільки контроль над атомною станцією буде повернуто “Енергоатому”.

За його словами, процеси переробки ядерного матеріалу поки що недоступні в Україні. “Але ми працюємо над створенням відповідних потужностей”, – наголосив Котін.

Головна проблема полягає в тому, що всі українські АЕС мають реактори радянської конструкції, і тому до лютого 2022 року Україна залежала від Росії в постачаннях ядерного палива. Після повномасштабного вторгнення Росії Україна прискорила реалізацію планів диверсифікації постачання ядерного палива. Тепер для його виробництва буде використовуватись і вітчизняний уран.

Паливо Westinghouse вперше завантажили на українську АЕС 10 вересня 2023 року. Як заявили у Міноборони Британії, це стало важливим етапом у довгостроковому відриві України від Росії.

Британські аналітики нагадали, що ядерна енергія забезпечує приблизно половину української електроенергії. Вони наголосили, що успіх “Енергоатому” у пошуку та встановленні західного палива є важливим для посилення енергобезпеки України.