Про це пише видання Reuters.
Журналісти посилаються на останні економічні дані та аналітичні звіти.
Так, протягом двох років російська економіка зростала на понад 4% щороку. Це відбувалося здебільшого за рахунок держвитрат на війну в Україні. Проте у цивільних секторах економіки РФ виник дефіцит робочої сили, що спричинило тиск інфляції. Відтак інфляція перевищила 10%. Центральний банк РФ підняв облікову ставку до 21% – найвищий рівень із початку 2000-х.
Водночас падає ціна на основний експорт Росії – нафту.
За словами економістів, подальше падіння цін на енергоносії може ще більше посилити ризики для економіки Росії.
Дані, оприлюднені минулого тижня, свідчать про уповільнення: у лютому ВВП зріс лише на 0,8% у річному вимірі, у січні цей показник складав 3%, що є найнижчим рівнем із березня 2023 року.
Найбільше скорочення фіксують у транспорті, оптовій торгівлі та видобутку корисних копалин. Промислове виробництво зросло лише на 0,2%, тоді як у січні було 2,2%.
Ознаки спаду стають дедалі очевиднішими, кажуть аналітики Raiffeisen Bank. Тиск на російську економіку чинять високі процентні ставки, нестача робочої сили, обмежені виробничі потужності поза оборонним сектором, а також тривала західні санкції.
Мінекономіки РФ вже каже про ризик технічної рецесії ще до того, як вдасться стримати інфляцію.
Зараз динаміку економіки частково підтримують лише оборонно-промисловий комплекс та сектори, пов’язані з імпортозаміщенням. Решта галузей перебуває у стані стагнації, що триває із 2013 року.
Опитування Reuters свідчить, що у 2025 році ВВП Росії може уповільнитися до 1,7% (у 2024 було 4,1%). Мінекономіки РФ очікує 2,5%, а Центробанк – 1-2%.