Чим ми вдарили по Криму і що треба, аби виготовляти таку зброю?

9 серпня в тимчасово окупованому Криму пролунали вибухи на військовому аеродромі «Саки», які призвели до суттєвих втрат росії в плані техніки.

За даними Командування Повітряних Сил Збройних сил України, було знищено 9 ворожих літаків, можливо, кілька гелікоптерів та склади з боєприпасами. І поки офіційна москва знову бреше про нещасні випадки і «куріння в недозволених місцях», українські військові експерти думають, якою ж зброєю ЗСУ «дістали» аж до Криму.

На думку багатьох фахівців, такий удар завдали ОТРК “Грім” (або “Сапсан”) з дальністю пострілу від 290 до 500 км. Цю інформацію оприлюднено у Telegram-каналі “Збройні сили України. Війна з окупантами”.

Експерти зазначають, що установка знаходилась на етапі розробки. Втім відомо, що українські зброярі працювали над двома варіантами: експортний, здатний стріляти на відстань від 50 до 280 км, та варіант для української армії – на відстань 450-500 км.

То чим ЗСУ насправді завдали удару по Криму та що нам необхідно, аби виготовляти власну зброю такого типу?

Про це в ексклюзивному коментарі для ІА «ПІКА» розповів ексзаступник голови СБУ Віктор Ягун.

  • Чи маємо ми на озброєнні ОТРК «Грім»?

А чому б нам його не мати, якщо він навіть був представлений на параді? Ба більше, ми вже встигли провести повне випробування цієї зброї, тому я вважаю дуже ймовірним те, що ми вдарили по «Саках» саме «Громом». Цей комплекс, міжнародна назва якого «Сапсан», розроблявся не для України, а для держави з Аравійського півострова на замовлення.

Щоправда, проблема полягає у тому, що така зброя у нас є лише в одному екземплярі. Як і САУ «Богдана» – ми її розробили, створили, але наразі не запустили у серійне виробництво.

  • Яка саме модифікація є в Україні?

Ми розробляли цю модифікацію для міжнародного споживача, тому мова йде про «Грім», який б’є на 280 км. Справа у тому, що існують міжнародні угоди про нерозповсюдження ракетних технологій, які містять обмеження щодо ракет середньої дальності. І оскільки ми цей договір підписали, Україна не може виготовляти ракети, дальність польоту яких перевищує 300 км.

  • Чи можемо ми запустити серійне виробництво ОТРК «Грім» і що для цього треба?

Звісно, що можемо, і для цього потрібна лише політична воля. Ми здатні виготовляти ракети, які літають у космос, тому для нас зовсім не є проблемою виготовити «болванку», яка летить 500 кілометрів. Для цього необхідно запустити завод, а це не є бозна-які витрати чи проблеми. При певних модернізаціях така ракета може летіти навіть на 600 км і для цього нам не треба «вигадувати велосипед».

Довідка:

«Грім» або ОТРК «Сапсан» — український оперативно-тактичний ракетний комплекс, що перебуває на стадії розробки конструкторським бюро «Південне». Розробляється з 2013 року на базі попередніх розробок за проєктами «Борисфен» та БФРК «Сапсан».

Комплекс побудований на базі твердопаливної балістичної ракети. Радіус дії заявлено у 280 км, озвучена можливість створення версії з радіусом до 500 км.
Тактико-технічні характеристики:

Дальність:
мінімальна: 50 км
максимальна:
280 км (експортний варіант)
до 500 км (для Збройних сил України)
Ракета
Ракета, що планується для використання з ОТРК «Грім», розроблялася з універсальними характеристиками. Вона може вражати як наземні, так і теоретично морські малорухомі чи стаціонарні цілі.