Чи хочуть українські біженці додому?

Від початку повномасштабної війни, яку росія розв’язала на території України, за кордон із нашої держави виїхало понад 6,5 млн. осіб. Всі вони, фактично, стали біженцями, хоч далеко не всі здобули такий статус на документальному рівні. Найчастіше українці виїжджали у Європу – Польща, Німеччина, Чехія, Італія тощо.

Не винятком став і регіон П’ємонт із центром у Турині, який знаходиться на півночі Італії. Сюди за перші тижні російського вторгнення виїхало чимало українців, які були змушені там адаптовуватись до нового життя, шукати житло та джерела заробітку і вчити мову. Не всім все дається легко, але певні тенденції, все ж, спостерігаються. Зачасту люди йдуть на роботу, не чекаючи виплат від Італії, а отже українці заробляють за нашими мірками чималі гроші. Відповідно, є ризик, що далеко не всі вони захочуть повернутись назад на Батьківщину, що може негативно позначитись на нашій економіці в майбутньому.

То як живуть, скільки заробляють і чи хочуть українці повертатись в Україну з Італії?

Про це журналісту ІА «ПІКА» розповіла Виконавча асистентка Почесного консульства України в м. Турин Алла Писана.

  • Скільки українців прибуло у П’ємонт від початку повномасштабного вторгнення росії?

Тут проживає приблизно 4,5 мільйони осіб, до яких приїхало ще п’ятнадцять тисяч українців. Але це не є найбільша кількість людей, яку прийняли італійські регіони. Наскільки мені відомо, рекордсменом став регіон Лаціо, де є столиця Рим, Неаполь і Мілан. Там рахунок йде на десятки, а може й сотні тисяч українських біженців.

  • Коли українці опиняються в Італії, вони відразу шукають роботу чи сподіваються на певні виплати від держави?

Порівняно з іншими іноземцями, яких в Італії чимало, наші люди не бажають залежати від когось чи тим більше від виплат держави

Ні, порівняно з іншими іноземцями, яких в Італії чимало, наші люди не бажають залежати від когось чи тим більше від виплат держави. Тому вони у першу чергу намагаються знайти собі якусь роботу, аби мати певну стабільність і свій особистий ресурс для проживання. Українці не чекають, щоб їм щось дали, вони хочуть чесно заробляти гроші.

  • Яку роботу найчастіше пропонують нашим біженцям в Італії?

Ясна річ, інколи українцям вдається знайти тут собі роботу, яка відповідає їхньому фаху та спеціальності. Наприклад, Італія визнає дипломи наших лікарів і добре ставиться до таких спеціалістів, але за умови знання італійської мови, ясна річ. Тобто, наш диплом є дійсним в Італії і нашим «ескулапам» не треба проходити додаткові тести чи якось підтверджувати свою кваліфікацію.

Проте найчастіше, звісно ж, українці знаходять собі малокваліфіковану роботу, бо саме таку пропонують італійці. Тобто, це може бути догляд за людьми похилого віку, робота медсестри, будівництво і таке інше. Себто, переважна більшість українців тут працює фізично.

  • Скільки на таких роботах українці заробляють в Італії?

Робота без знання мови і у сфері обслуговування приносить мінімум тисячу євро на місяць

Я скажу так: зарплатня італійця тут не дуже відрізняється від грошей, які заробляють представники інших народів. Все просто залежить від сектора, у якому працює та чи інша людина. Тобто, робота без знання мови і у сфері обслуговування приносить мінімум тисячу євро на місяць. Якщо це фабрика і якесь виробництво, то працівник такої установи може розраховувати на 1 200 євро. Спеціалізовані професії, типу інженера зі знаннями мови, та сфера ІТ тут можуть приносити від 1 800 євро на місяць і вище.

  • Що має робити наша держава, щоб українці повертались додому після того, як отримали змогу заробляти такі гроші?

У першу чергу, на мою думку, необхідна банальна безпека. Які б заробітки не були за кордоном, якщо українці розумітимуть, що вони можуть безпечно повертатись додому, вони будуть це робити. Якщо ж і надалі на Батьківщині буде небезпека для життя наших людей, то вони, незважаючи на умови, будуть їхати за кордон. Тому найкраще, що може зробити наша влада, це перемогти у війні проти росії. А вже тоді ми зможемо дбати про економічний розвиток України та добробут пересічного українця. Наші люди – патріоти і далеко не кожен може виїхати за кордон назавжди.

  • Які настрої панують між людьми у цьому плані?

Багато із тих, хто раніше мріяв переїхати до Європи, побачивши її «зблизька», зрозумів, що вона далеко не ідеальна, як нам її колись «малювали»

Люди хочуть повертатись до України і чекають першої зручної нагоди. Незважаючи на досвід перебування тут, українці все ж інші та наш менталітет відрізняється від італійського. Багато із тих, хто раніше мріяв переїхати до Європи, побачивши її «зблизька», зрозумів, що вона далеко не ідеальна, як нам її колись «малювали». Крім того, серед людей є розуміння, що нам необхідно відновлювати Україну і це провокує ще більший ентузіазм серед біженців.

  • Чим може бути корисний досвід, який наші люди здобули в Італії?

Ясна річ, робота за фахом за кордоном – це вже величезний досвід, який точно стане корисним при відбудові України. Лікар, який попрацює тут, приїде в Україну і передасть ці знання своїм учням чи колегам. Так само, наприклад, із будівництвом, бо європейські стандарти все ж інші, ніж українські. Це будуть спеціалісти, які знають краще і вміють більше, ніж раніше.

Проте є ще й маса негативних речей, із якими українців зіштовхуються в Італії. І я гадаю, що саме вона може зіграти ключову роль при відбудові країни. Тобто, наші люди подивляться на це і зроблять усе, щоб не повторити помилок вдома. Як приклад, я можу навести бюрократичну систему Італії, яка є просто колосальною. Тут набагато важче і складніше вирішити якесь питання, ніж в Україні. Таких речей треба не допускати вдома та максимально їх спрощувати. Навіть незважаючи на українську корупцію, не варто робити весь апарат влади настільки бюрократизованим, яким він є в Італії. Так само й медицина – хоч вона в Італії нібито є безкоштовною, для того, щоб дочекатись своєї черги, необхідно багато часу. Тому люди найчастіше користуються саме платними послугами лікарів і як тільки ти заплатиш, відразу ж ця черга стає в рази меншою. Тож, на мій погляд, саме негативні речі, з якими тут зіштовхуються українці, найбільше вплинуть на вектор розвитку України у майбутньому.

  • То, на вашу думку, чи повернуться українці додому після нашої перемоги?

Якщо на початку вторгнення росії ми шукали можливість привезти українців до нас, то тепер ми шукаємо ресурси, аби відвезти українців на Батьківщину

Наші люди дуже хочуть повертатись в Україну і навіть вже це роблять. Моя робота волонтером Почесного консульства України в Турині дає мені змогу відслідковувати тенденції, особливо ті, які стосуються переміщення українців за кордоном. На території П’ємонту із самого початку повномасштабної війни ми шукали ресурси і допомогу для наших біженців. І от якщо на початку вторгнення росії ми шукали можливість привезти українців до нас, то тепер все частіше ми шукаємо якість автобуси та спонсорів, які могли б відвезти українців на Батьківщину. Сьогодні реально є черга із людей, які хочуть повернутись додому. Тому я не думаю, що перед нашою владою стоятиме питання, як нам повернути біженців, бо вони самі будуть хотіти повернутись в Україну.

Роман Гурський, ІА «ПІКА»