«90 відсотків українців від тотальної бідності врятує лише швидка перемога»: економіст Тарас Козак

За прогнозами ПРООН, якщо війна РФ проти України триватиме ще наступного року, 90 відсотків українців можуть опинитись за межею бідності та економічної вразливості. Експерт з економіки Тарас Козак розповів, що це означає і як це позначиться на середньостатистичному українцеві.

Про це він розказав у ексклюзивному коментарі для ІА «ПІКА».

Чим може бути зумовлена така ситуація?

Насправді, складно сказати, чи це буде 90% українців, чи 50%, чи 65%. Але те, що ми збідніємо – це точно. Ця бідність полягає у тому, що внаслідок війни зупиняється економіка, як мінімум на територіях, захоплених росією. Крім того, загроза ракетних ударів стримує відновлення пошкоджених об’єктів інфраструктури, а тим більше – створення нових. Також виїзд людей за кордон або переїзд на західні території України створює неприйнятні умови роботи для багатьох компаній. Люди працюють, не отримуючи доходів і тому стають біднішими. Тобто, видатки є, бо ми маємо щось їсти, десь жити і в щось вдягатись, а доходів немає. І от коли видатки перевищують доходи, це і називається бідністю. Відповідно, чим довше триває війна, тим більше людей виснажують свої запаси і ситуація ускладнюється. Тому, якщо ця війна триватиме ще роки, то нам від Заходу буде необхідна не лише зброя, а й продукти харчування та гуманітарна допомога.

Як така ситуація позначиться на пересічному українцеві?

Ексклюзивні новини у нашому Телеграм-каналі! ! Приєднуйтесь! https://t.me/pika_net_ua

Дуже погано, але це, знову ж таки, залежить від того, скільки триватиме війна. Якщо все закінчиться завтра, то ситуація буде більш-менш нормальною і нам треба буде мінімум часу на економічне відновлення. Якщо ж бої триватимуть ще три роки, то українець буде голодний. Звісно, це фігурально, бо ми матимемо, що їсти. У нас, наприклад, точно вистачатиме хліба, але люди житимуть приблизно так, як під час Другої світової війни – поїсти ще є що, але думати про розвиток, освіту чи ще щось буде дуже складно.

Що ми можемо вдіяти в такій ситуації?

Перемогти у війні якомога швидше. Це єдине, що ми можемо зробити і це принесе нам 100%-й результат. А що стосується прохань про допомогу до західних партнерів, то тут є одне «але». Ми можемо звертатись з таким до країн, у яких все добре, але наші союзники мають свої негаразди: висока інфляція, багато їхніх коштів йдуть в Україну як зброя чи гуманітарна допомога, вони приймають наших біженців тощо. Тому вони самі витрачають багато коштів і в їхніх громадян також виникають питання, чому країна дає гроші якійсь Україні, а вони там мають бідніти. Тому повторюся: найкращий варіант уникнути бідності населення – це швидко виграти у війні.

Більше ексклюзивних новин читайте за посиланням: